Olympijský štadión

Olympiastadion je vôbec najväčším štadiónom v Nemecku. Na jeho mieste stál iný štadión, ktorý sa volal Nemecký štadión a bol postavený pri príležitosti Letných olympijských hier v roku 1916.

Kvôli prvej svetovej vojne sa LOH 1916 nekonali. Nemecko aj napriek tomu pokračovalo vo výstavbe a ďalších rokoch sa tam konali finálové zápasy Majstrovstiev sveta vo futbale. V tej dobe sa jednalo o najväčší športový štadión na svete, to ktorého sa zmestilo 40 000 divákov.

Keď Berlín v roku 1931 porazil španielsku Barcelonu v súťaži o hosťovanie LOH 1936, rozhodla sa vláda Nemecký štadión zrekonštruovať. O dva roky neskôr sa však dostal k moci Adolf Hitler a rozhodol sa LOH 1936 využiť na propagandistické účely. Jeho plánom bolo vytvoriť športový komplex, ktorý by zahŕňal nový Olympijský štadión, postavený na základoch Nemeckého štadiónu, Maifield - trávnatá plocha využívaná na gymnastické vystúpenia, ale aj na propagandistické účely Hitlerovej vlády a Waldbühne, ktorý by slúžil na vonkajšie kultúrne predstavenia ( dnes je Waldbühne slávny vďaka koncertom svetových hudobníkov ako napríklad Bon Jovi, Depeche Mode či R.E.M.).

Zaujímavosťou je, že práve pri príležitosti LOH 1936 sa prvý raz bežal maratón s olympijskou pochodňou. Tento nápad pochádza od organizátora hier Carla Diema. Jednalo sa o vôbec prvú olympiádu, ktorá bola vysielaná v televízii. Druhú svetovú vojnu prežil štadión bez ujmy a po povojnovom rozdelení mesta do štyroch sektorov sa tu nachádzalo sídlo okupačných jednotiek Veľkej Británie. Dnes je Olympijský štadión domovom futbalového tímu BSC Hertha Berlin.